English version

Formularz logowania

zarejestruj się


Drukuj

J. Kucińska-Lipka, I. Gubańska, H. Janik

Poliuretany modyfikowane polimerami naturalnymi do zastosowań medycznych.

Cz. I. Poliuretan/chitozan i poliuretan/kolagen (j. ang.)

Polimery 2013, nr 9, 678


DOI: dx.doi.org/10.14314/polimery.2013.678

Streszczenie

Artykuł stanowi przegląd literaturowy dotyczący nowych osiągnięć w zakresie modyfikacji biomedycznego poliuretanu (PUR lub PU), przy użyciu polimerów naturalnych, takich jak: chitozan i kolagen. Segmentowa budowa makrocząsteczki poliuretanu (segmenty sztywne i elastyczne) umożliwia subtelną kontrolę i sterowanie strukturą i właściwościami PUR oraz dostosowywanie ich do potrzeb w zależności od przewidywanych zastosowań. Łączenie poliuretanów z polimerami naturalnymi, tj. chitozan lub kolagen czyni je bardziej atrakcyjnymi i przyjaznymi dla środowiska. Biokompatybilny, aktywny biologicznie i biodegradowalny krystaliczny polisacharyd — chitozan — może być wykorzystywany w różnorodnych dziedzinach, począwszy od gospodarki odpadami a na medycynie kończąc. Kolagen natomiast, stanowiący budulec tkanek, ze względu na swoje właściwości może być szeroko stosowany w chirurgii kosmetycznej, w leczeniu ran oparzeniowych, stomatologii, ortopedii i inżynierii tkankowej. Poliuretany modyfikowane chitzanem lub kolagenem mogą służyć jako materiały na opatrunki, rusztowania w inżynierii tkankowej, implanty tkanek twardych i miękkich a także naczyń krwionośnych.


Słowa kluczowe: poliuretany biomedyczne, chitozan, kolagen, opatrunki, rusztowania w inżynierii tkankowej, implanty tkanek
e-mail: juskucin@pg.gda.pl

J. Kucińska-Lipka, I. Gubańska, H. Janik (97.7 KB)
Poliuretany modyfikowane polimerami naturalnymi do zastosowań medycznych. Cz. I. Poliuretan/chitozan i poliuretan/kolagen (j. ang.)