1 czerwca 2020 r. należące do Sieci Badawczej Łukasiewicz: Instytut Farmaceutyczny (Łukasiewicz – IF) oraz Instytut Biotechnologii i Antybiotyków (Łukasiewicz – IBA) zostały włączone do Instytutu Chemii Przemysłowej imienia Profesora Ignacego Mościckiego (Łukasiewicz – ICHP).
Połączenie Instytutów wzmocni kompetencje farmaceutyczno-chemiczne Łukasiewicza i realizację interdyscyplinarnych projektów rozwojowych, strategicznych dla polskiej gospodarki. To już czwarta, i do tej pory największa, konsolidacja przeprowadzona w ramach trwających od ponad roku prac optymalizacyjnych, ukierunkowanych na wzbogacenie oferty badawczej dla polskiego biznesu.
Połączenie Instytutów realizowane jest na podstawie decyzji Rady Centrum Łukasiewicz. W efekcie konsolidacji Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej będzie zatrudniał blisko 400 pracowników, z czego 200 w obszarze badawczym.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej imienia Profesora Ignacego Mościckiego w Warszawie – instytut badawczy o 100-letniej tradycji – spadkobierca Spółki METAN i Chemicznego Instytutu Badawczego, utworzonych w 1916 r. we Lwowie z inicjatywy profesora Ignacego Mościckiego, do dziś pozostaje wiodącym instytutem badawczym w Polsce w obszarze badań stosowanych i rozwojowych z zakresu chemii i technologii chemicznej.
Od 1926 r. siedziba Instytutu mieści się w Warszawie, przy ul. Rydygiera 8.
Dorobek powojenny Instytutu obejmuje ponad 2000 patentów, setki oryginalnych opracowań technologicznych i aparaturowych zastosowanych na skalę przemysłową w kraju i za granicą.
Realizowane przez Instytut prace koncentrują się na:
- opracowywaniu nowych technologii chemicznych i modernizacji już wdrożonych procesów technologicznych, w tym dotyczących:
-
- nowych materiałów, kompozytów i nanokompozytów polimerowych,
- półproduktów farmaceutycznych,
- wysokoprzetworzonych produktów chemicznych,
- materiałów przewodzących do ogniw paliwowych nowej generacji,
- recyklingu tworzyw polimerowych,
- nowych biopaliw,
- wydzielania wodoru;
-
- badaniach i pracach rozwojowych w zakresie:
-
- biotechnologii – wykorzystaniu produktów odnawialnych i zastosowaniu bioprocesów w syntezie chemicznej,
- chemii przyjaznej środowisku (zielona chemia);
-
- badaniach dotyczących rozwoju nowych technik:
-
- badawczych i analitycznych,
- przetwórstwa tworzyw polimerowych;
-
- badaniach w zakresie strategii rozwoju sektorów i jednostek przemysłu chemicznego;
- działaniach na rzecz gospodarki i społeczeństwa:
-
- wspomaganie agend rządowych w dziedzinie legislacji w zakresie zapobiegania poważnym awariom,
- doradztwo, konsultacje oraz szkolenia dla przedsiębiorstw w zakresie REACH (rejestracja), CLP oraz obowiązków transportowych (ADR),
- prace dotyczące wprowadzenia Światowego Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji Chemikaliów (Global Harmonised System – GHS),
- działalność Biura Ochrony Warstwy Ozonowej i Klimatu (współpraca z Ministerstwem Środowiska),
- działalność normalizacyjna;
-
- działalności w zakresie informacji naukowo-technicznej;
- działalności wydawniczej; Instytut jest wydawcą czasopisma naukowo-technicznego „Polimery” o zasięgu międzynarodowym;
- działalności szkoleniowej na potrzeby własne i innych jednostek.
Obecnie istniejące kompetencje Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej zostają poszerzone o te z zakresu farmacji oraz biotechnologii. Skupiać się będą w szczególności na kompleksowym opracowywaniu technologii wytwarzania generycznych produktów leczniczych o kluczowym znaczeniu terapeutycznym i społecznym, a także produkcji substancji aktywnych, w tym biofarmaceutyków i szczepionek nowej generacji. Łukasiewicz – IChP stanie się też zarejestrowanym wytwórcą leku cytostatycznego Biodribin® stosowanego przeciw białaczce włochatokomórkowej w każdym stadium choroby, jak i przeciw przewlekłej białaczce limfatycznej i w chłoniakach nieziarniczych o małym stopniu złośliwości w przypadkach opornych na leczenie innymi cytostatykami.
Od 1 kwietnia 2019 r. Instytut Chemii Przemysłowej jako jeden z 36 podmiotów wchodzi w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz.