Sieć Badawcza Łukasiewicz – INSTYTUT CHEMII PRZEMYSŁOWEJ
im. Prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie
oferuje do sprzedaży PRAWO WŁASNOŚCI Z PATENTU
Sposób wytwarzania kwasu akrylowego przez utlenianie akroleiny (nr patentu PL227246)
CENA WYWOŁAWCZA: 10 000 zł + VAT
(słownie: dziesięć tysięcy złotych+ VAT)
Opis
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kwasu akrylowego przez utlenianie akroleiny będącej produktem w procesie dehydratacji gliceryny otrzymanej z przerobu tłuszczów.
Glicerynę, która w dużych ilościach powstaje jako produkt odpadowy m.in. w procesie przerobu tłuszczów na biopaliwa do silników wysokoprężnych, poddaje się dehydratacji do akroleiny w katalitycznym procesie prowadzonym w fazie gazowej. Tak wytworzona akroleina zawiera szereg kłopotliwych zanieczyszczeń będących produktami reakcji ubocznych, którym ulega gliceryna w temperaturze 300–320°C jak: odwodnienie, cyklizacja, polimeryzacja, polikondensacja, kraking i inne. Zanieczyszczenia te stanowią zarówno produkty wielkocząsteczkowe jak i niskocząsteczkowe oraz substancje lotne. Zanieczyszczenia te zaburzają proces utleniania akroleiny do kwasu akrylowego, zwłaszcza działając dezaktywująco na stosowany w tym procesie katalizator, a także ulegają intensywnemu utlenianiu i spalaniu z silnym efektem egzotermicznym, powodującym niekontrolowany, nagły wzrost temperatury w strefie katalitycznej reaktora, nawet do 600°C. (…) Wynalazek rozwiązuje problem szybkiej utraty aktywności katalizatora w procesie utleniania akroleiny pochodzącej z procesu dehydratacji gliceryny. (…)
Wynalazek rozwiązuje również problem dostarczania do reaktora utleniania odpowiedniej ilości tlenu. Bowiem w procesie utleniania akroleiny do kwasu akrylowego za duża ilość tlenu grozi spalaniem akroleiny razem z zanieczyszczeniami, zaś za mała ilość tlenu powoduje łatwiejsze zachodzenie reakcji polimeryzacji akroleiny i oblepianie powierzchni katalizatora produktem tej reakcji. (…)
Wynalazek rozwiązuje problem spalania akroleiny razem z zanieczyszczeniami w strefie katalizatora utleniania, przez określenie takiej ilości wprowadzanego tlenu z powietrza, przy której spalanie akroleiny nie zachodzi lub jest znacznie ograniczone a także nie występują problemy wskazane wyżej, związane z deficytem tlenu. (…)
nr patentu: PL227246
nr zgłoszenia patentowego: 412440
data zgłoszenia: 22.05.2015
stan własności: patent
forma współpracy: sprzedaż
OFERTY prosimy przesyłać wyłącznie drogą mailową: ewa.smigiera@ichp.pl
Termin przyjmowania zgłoszeń z proponowaną ceną upływa 31 stycznia 2021 r. o godz. 15.00
OFERTA powinna zawierać: nazwę i dane oferenta, cenę oraz warunki płatności
Kryterium wyboru oferty: najwyższa cena
(Zastrzeżenie: zastrzegamy sobie prawo do odstąpienia od sprzedaży w każdej chwili do dnia zawarcia umowy)
Kontakt w sprawie oferty
Sieć Badawcza Łukasiewicz
– Instytut Chemii Przemysłowej
Biuro Transferu Technologii
dr inż. Ewa Śmigiera
tel. +48 22 568 27 66
e-mail: ewa.smigiera@ichp.pl